Aktualności

Aktualności

24 Październik, 2016
Zaszczep się zimą!

Zbliżająca się zima to najlepsza pora, żeby rozpocząć cykl szczepień przeciwko KZM.

 

Szczepienie przeciwko KZM to najskuteczniejsza forma ochrony przed tą groźną chorobą. Choć zachorować może każdy, przyjęcie szczepionki zalecane jest przede wszystkim osobom zamieszkującym lub pracującym na terenach endemicznych (zwłaszcza kompleksy leśne i tereny zadrzewione). Warto jednak wiedzieć, że kleszcze można spotkać także w parkach i ogródkach, a nawet na przydomowych trawnikach i w piwnicach.

 

Jeśli zdecydujemy się już zaszczepić, pamiętajmy, że pełny cykl składa się z trzech dawek szczepionki. Pierwszą z nich możemy przyjąć w dowolnym momencie, choć eksperci uważają, że najlepszą porą jest zima. Rozpoczynając cykl szczepień odpowiednio wcześniej, do okresu wzmożonej aktywności kleszczy – czyli wiosny i lata – zdążymy zbudować pełną odporność organizmu przeciwko chorobie.

 

Każdorazowo do szczepienia kwalifikuje lekarz. W czasie badania należy go poinformować o przyjmowanych lekach i ewentualnych niepożądanych reakcjach po wcześniejszych szczepieniach. Jeśli lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań, otrzymamy receptę na szczepionkę.

 

Zaszczepić możemy się w dowolnym ośrodku zdrowia, warto jednak pamiętać, że nie każda placówka dysponuje szczepionką – wówczas należy ją kupić w aptece i przetransportować w odpowiednich warunkach. Koszt jednej dawki to ok. 100 zł.

 

Drugą dawkę szczepienia będziemy mogli przyjąć od 1 do 3 miesięcy później, a trzecią – w zależności od producenta szczepionki – między 5 a 12 miesiącem po drugiej dawce. Cykl wieńczy dawka przypominająca, którą należy przyjąć 3 lata po ostatnim szczepieniu, a później kolejne, w odstępach od 3 do 5 lat.

 

Szczepionki są bezpieczne i wykazują dużą skuteczność – u osób regularnie szczepionych aż do 99%! Choć do wiosny jeszcze daleko, warto pomyśleć już teraz o zimowym rozpoczęciu cyklu szczepień – żeby później bez obaw korzystać z aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu!

Fundacja Aby żyć

ul. Mogilska 40

31-546 Kraków

 

KRS: 0000276006

NIP: 675-13-59-851

REGON: 120435736

Adres do korespondencji:

ul. Krasińskiego 1/638

DH Jubilat

31-111 Kraków

 

Kontakt w sprawie kampanii:

kzm@abyzyc.pl

Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego