Z TravelerkÄ… rozmawiamy o nieuleczalnej chorobie podróżowania, na którÄ… nie ma jednak szczepionki!
Dlaczego zdecydowaÅ‚a siÄ™ Pani wesprzeć kampaniÄ™ „KZM. Szczepimy! Zapobiegamy!”
Nie mam wÄ…tpliwoÅ›ci co do tego, że Å›wiat jest niebezpieczny. PiÄ™kny, ale peÅ‚en zagrożeÅ„. I nie mam tu na myÅ›li ludzi, a coÅ›, czego nie widać goÅ‚ym okiem – groźne bakterie i wirusy, których wszÄ™dzie jest peÅ‚no. Nie zawsze do koÅ„ca zdajemy sobie sprawÄ™ z tych zagrożeÅ„. Dlatego caÅ‚ym sercem wspieram wszelkie kampanie uÅ›wiadamiajÄ…ce. I do tego popieram szczepienia ochronne.
Czy kleszcze sÄ… groźne także dla podróżników?
Zdecydowanie tak. W Polsce żyje „jedynie” 19 gatunków kleszczy. Na Å›wiecie jest ich ponad 900. Odpowiedź wydaje siÄ™ oczywista. Praktycznie w każdym zakÄ…tku Å›wiata można zostać ugryzionym przez kleszcza. I wszÄ™dzie można też zachorować. To nie jest wesoÅ‚a perspektywa.
Jak chroni Pani siebie przed kleszczami?
Najczęściej zakładam odpowiednie ubranie. Rzadziej stosuję repelenty, bo nie są obojętne dla środowiska naturalnego. Jednak w tym roku chyba w końcu się zaszczepię.
Czego nauczyÅ‚a siÄ™ Pani, dziÄ™ki kampanii „KZM. Szczepimy! Zapobiegamy!”? Jak zmieniÅ‚a siÄ™ Pani wiedza na temat kleszczy?
Z pewnością zweryfikowałam swoje dotychczasowe podejście do zagrożeń, jakie noszą ze sobą te pajęczaki. I obaliłam mit z dzieciństwa, że kleszcze spadają z drzewa
Na swoim blogu napisaÅ‚a Pani o ciÄ…gÅ‚ej chÄ™ci odkrywania, jakÄ… miaÅ‚a Pani już od dzieciÅ„stwa. Czy podróżujÄ…c już od wielu lat wciąż ma Pani w sobie tÄ™ chęć? Apetyt na odkrywanie nie zmalaÅ‚?
To chyba KapuÅ›ciÅ„ski powiedziaÅ‚ kiedyÅ›, że podróżowanie to choroba nieuleczalna. A od siebie dodam, że nie ma na niÄ… żadnej szczepionki W moim przypadku z każdym rokiem jest coraz gorzej. WewnÄ™trzna chęć poznawania Å›wiata zwiÄ™ksza siÄ™ z wyjazdu na wyjazd. Chyba nie ma dla mnie ratunku.
Pisze Pani o podróżach bliskich i nie-bliskich, podróżuje po Europie, ale też obu Amerykach i Azji. Woli Pani te bliższe czy dalsze wyprawy? Które sÄ… dla Pani cenniejszym doÅ›wiadczeniem?
KiedyÅ› w podróżach szukaÅ‚am piÄ™knych krajobrazów i zapierajÄ…cych dech w piersiach widoków. Nic dziwnego, że najwiÄ™ksze wrażenie robiÅ‚y na mnie wtedy wyprawy bardziej egzotyczne z naszego europejskiego punktu widzenia. To jednak powoli mija. Teraz zdecydowanie bardziej ceniÄ™ sobie ciekawych ludzi napotykanych w drodze i historie, które za nimi stojÄ…. Ale w dalszym ciÄ…gu pozostaÅ‚ ten ogromny dreszcz emocji na myÅ›l o podróży w jakiÅ› kosmicznie odlegÅ‚y zakÄ…tek Å›wiata.
Jak przygotowuje siÄ™ Pani do podróży?
Globalnie można by rzec Przede wszystkim dużo czytam na temat miejsca, w które siÄ™ udajÄ™. Dobre rozeznanie terenu to dla mnie podstawa. Nie planujÄ™ jednak nic na sztywno. LubiÄ™ dać siÄ™ zaskoczyć w podróży. JeÅ›li wyjazd wymaga ode mnie dobrej kondycji fizycznej w konkretnej dziedzinie, staram siÄ™ o niÄ… zadbać odpowiednio wczeÅ›niej. PrzyjmujÄ™ również szczepienia ochronne, kiedy jadÄ™ w zagrożone chorobÄ… regiony. To dla mnie podstawa.
Jak udaje siÄ™ Pani łączyć pasjÄ™ podróżniczÄ… z życiem zawodowym?
Od jakiegoś czasu staram się przekuć moją pasję właśnie w życie zawodowe. Proszę trzymać kciuki, aby tak się stało.
Jaki kraj lub region jest na szczycie Pani podróżniczej liÅ›cie marzeÅ„?
Czy bÄ™dÄ™ maÅ‚o oryginalna jeÅ›li odpowiem, że KAÅ»DY? KiedyÅ› szczytem moich pragnieÅ„ byÅ‚y Peru i Chile. Te marzenia leżą już na póÅ‚ce speÅ‚nione Póki co, polujÄ™ na tanie bilety na WyspÄ™ WielkanocnÄ…. KiedyÅ› chciaÅ‚abym także postawić stopÄ™ na wyspach Polinezji. Przez swoje odizolowanie od Å›wiata, wydajÄ… mi siÄ™ miejscem strasznie kuszÄ…cym.