Aktualności

Aktualności

03 Czerwiec, 2016
Wywiad z autorem bloga Naturalnie Zdrowy!

Z Rafałem z bloga Naturalnie Zdrowy, rozmawiamy o jego walce z nadwagą i o tym, jak zasada 80/20 może zmienić nasze życie.

 

Dlaczego zdecydował się Pan wesprzeć kampanię „KZM. Szczepimy! Zapobiegamy!”?
W tym przypadku dużą rolę odegrał zespół, który się ze mną skontaktował. Propozycja współpracy wydała mi się bardzo interesująca, a sam problem KZM w Polsce – warty nagłośnienia. Zawsze stawiam na rzetelność i profesjonalne podejście do tematu. Przyznam, że wcześniej nie interesowałem się tym zagadnieniem, więc moje zdziwienie odnośnie kleszczowego zapalenia mózgu było niemałe. Chciałem zgłębić temat i w miarę możliwości przekazać tę wiedzę dalej.

 

Jak chroni się Pan przed kleszczami?
Używam specjalnych środków odstraszających kleszcze, a idąc na wycieczkę, w las czy w góry, pamiętam o odpowiedniej odzieży i butach. Przed wyprawą watro sprawdzić, czy dany teren jest zagrożony występowaniem kleszczy.

 

Czego nauczył się Pan, dzięki kampanii „KZM. Szczepimy! Zapobiegamy!”? Jak zmieniła się Pana wiedza na temat kleszczy?
Dowiedziałem się bardzo wielu ciekawych rzeczy związanych z kleszczami. Wiem, że przenoszą one wiele chorób, których podłożem mogą być wirusy, bakterie, a nawet pasożyty. Mam świadomość tego, że nie tylko lasy mogą być siedliskiem kleszczy, bo nawet w miejskim parku można je spotkać. Warto się zaszczepić przeciwko KZM, bo jest to nieuleczalna choroba, która może doprowadzić do śmierci, ale już samo jej przechodzenie ma nieprzyjemne konsekwencje.

 

Skąd u Pana zainteresowanie zdrowym stylem życia i naturalnymi sposobami na zdrowie?
Jako nastolatek nie należałem do osób aktywnych fizycznie. Na lekcjach wychowania fizycznego wolałem siedzieć na ławce, a w domu na kanapie, przed telewizorem z paczką chipsów. Doprowadziłem się do fatalnego stanu, kiedy po gimnazjum ważyłem prawie 100 kg… Podczas wakacji postanowiłem coś zmienić. Biegałem, zdrowo się odżywiałem i spodobało mi się to. Z czasem zacząłem inaczej podchodzić do tematu zdrowego stylu życia, przerodził się on w moją pasję. Na studiach miałem możliwość pogłębiania wiedzy z zakresu żywności i odżywiania, ale do naturalnych sposobów na zdrowie zachęcił mnie pewien pan spotkany w pociągu do Wrocławia. Opowiedział mi o swojej walce o zdrowie przy pomocy… soku z pokrzywy i buraka.

 

Jaka jest Pana prywatna recepta na zdrowy styl życia?
Nie ma chyba takiej recepty, ale jeżeli miałbym coś komuś polecać, to poradziłbym zacząć od małych zmian. Zasada Pareta 80/20 mówi o tym, że za 80 proc. sukcesu odpowiada 20 proc. naszych działań. Czasami wystarczy zamienić colę na herbatę ziołową, godzinę siedzenia przed telewizorem na godzinę spaceru, zwykłe pieczywo na pełnoziarniste itd. Przydaje się również szczypta wytrwałości i cierpliwości.

 

Skąd bierze Pan pomysły na kolejne wpisy na blogu?
Pomysły same do mnie przychodzą Na początku były to tematy bieżące, czyli pisałem wtedy o tym, o czym akurat się dowiadywałem, czytając podręczniki i literaturę specjalistyczną. Teraz czasem to prośby czytelników, sugestie w komentarzach albo rozwinięcie innego tematu.

 

Na blogu pisze Pan o superziołach i superwarzywach – które z nich są Pana prywatnymi faworytami?
Jeżeli chodzi o zioła to żeń-szeń i koci pazur, a z warzyw wybrałbym pomidora.

 

Sam Pan jest najlepszym przykładem na to, że z nadwagą można skutecznie wygrać. Od czego zacząć  tę walkę? Jakie błędy najczęściej popełniają osoby, które chcą schudnąć?
Jak wspominałem wcześniej, warto zacząć od małych zmian. Trzeba też zrozumieć, że dieta to nie miesięczna kuracja, na której się głodzimy. To styl życia. Nowy i lepszy styl życia, bo mamy czuć się zdrowsi i szczęśliwsi. Robienie czegokolwiek na siłę mija się z celem. Lepiej działać dłużej i skutecznie, niż szybko i byle jak. Najczęstszymi błędami są katorżnicze diety, przyjmowanie „cudownych” środków na odchudzanie i brak wiary w siebie!

 

O innych pomysłach Rafała na naturalnie zdrowy styl życia przeczytacie na jego blogu!

Fundacja Aby żyć

ul. Mogilska 40

31-546 Kraków

 

KRS: 0000276006

NIP: 675-13-59-851

REGON: 120435736

Adres do korespondencji:

ul. Krasińskiego 1/638

DH Jubilat

31-111 Kraków

 

Kontakt w sprawie kampanii:

kzm@abyzyc.pl

Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego