Rada Olsztyńskich Seniorów zaprasza na spotkanie poświęcone niebezpieczeństwom związanym z kleszczami.
Jak przypominają organizatorzy, okres wzmożonej aktywności tych stawonogów przypada na miesiące wiosenne (kwiecień-czerwiec) i jesienne (wrzesień-październik). Warto jednak pamiętać, że łagodna, ciepła zima to również czas żerowania kleszczy. Najgroźniejszą chorobą, którą mogą zarażać te stawonogi jest Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM). Można ją leczyć jedynie objawowo, a powikłania są wyjątkowo groźne.
Najskuteczniejszą formą ochrony przed KZM jest przyjęcie cyklu szczepień profilaktycznych. Jak przypominają eksperci, nie należy z tym czekać do wiosny, a rozpocząć szczepienia najlepiej jeszcze zimą. Dzięki temu, w okresie wzmożonej aktywności kleszczy, nasz organizm będzie już w pełni uodporniony. Szczegółowe informacje na temat cyklu szczepienia można znaleźć na naszej stronie tutaj.
Profilaktyka chorób odkleszczowych to temat szczególnie istotny dla mieszkańców Olsztyna. To właśnie województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z tych regionów w Polsce, w których występuje najwięcej zakażonych kleszczy.
Spotkanie poświęcone kleszczom i przenoszonych przez nie chorób odbędzie się 15 listopada (wtorek) w sali nr 219 w Urzędzie Miasta przy ulicy Jana Pawła II. Wydarzenie rozpocznie się o 12.30 wykładem specjalisty chorób zakaźnych, dra Piotra Kocbacha.
Szczegółowe informacje na temat spotkania można znaleźć tutaj.