Aktualności

Aktualności

05 Maj, 2017
W Warszawskim ZOO dowiesz się, jak chronić się przed kleszczami

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie włącza się do kampanii edukacyjnej, dotyczącej zagrożeń niesionych przez kleszcze. Na terenie ZOO będą dystrybuowane specjalne ulotki informacyjne.

Kleszcze przenoszą różne groźne choroby m.in. anaplazomzę, babeszjozę, bartonellozę, tibolę, tularemię oraz dwie najbardziej niebezpieczne: boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Wielu lekarzy twierdzi, że zachorowalność na KZM jest w Polsce niedoszacowana. Wynika to z faktu, iż często zapalenie mózgu lub opon mózgowych nie jest łączone przez medyków z wirusem tej choroby. Dzieje się tak zwłaszcza w rejonach Polski, w których KZM dotąd nie występowało. Wirus stale się rozprzestrzenia, obejmując swym zasięgiem nowe obszary. Najwięcej zachorowań odnotowywanych jest w województwach mazowieckim, warmińsko-mazurskim i podlaskim. Do stałej ekspansji kleszczy przyczynia się ocieplenie klimatu.

W czasie kilku najbliższych weekendów osoby odwiedzające Warszawski Ogród Zoologiczny będą mogły zapoznać się z ulotkami informującymi o chorobach przenoszonych przez niebezpieczne pajęczaki. Małe kleszcze mogą być przyczyną dużych problemów - mówi dyrektor ZOO dr Andrzej Grzegorz Kruszewicz. -  Na szczęście odpowiednia profilaktyka pozwala zabezpieczyć się przed groźnymi skutkami ukąszeń – dodaje. Akcję dystrybucji ulotek wśród gości Ogrodu przeprowadzi Fundacja Aby Żyć, która od wielu lat zajmuje się profilaktyką chorób układu nerwowego. 

Nie ma stuprocentowej ochrony przed ukąszeniem kleszcza, ale jest kilka sposobów na ograniczenie ryzyka. Wychodząc na spacer w miejsca, gdzie mogą występować kleszcze (lasy, parki, zieleńce) warto ubrać odzież z długimi rękawami i nogawkami oraz złożyć pełne buty. Kleszcze można też zniechęcić zapachem poprzez używanie repelentów. Środki te powodują, że pajęczaki przestają nas "widzieć" jako potencjalnych żywicieli. Po powrocie do domu warto dokonywać oględzin ciała. W przypadku zauważenia kleszcza należy niezwłocznie go usunąć, a zaobserwowane zmiany na skórze skonsultować z lekarzem. 

Szybkie pozbycie się pajęczaka z ciała zabezpiecza przed boreliozą, którą dodatkowo można leczyć antybiotykami, ale nie zabezpiecza przed KZM, na które współczesna medycyna nie zna lekarstwa. Do zakażenia wirusem KZM, bytującego w śliniankach kleszczy, dochodzi natychmiast po ukąszeniu, a więc inaczej niż w przypadku boreliozy, gdzie trzeba co najmniej 24 godzin, by doprowadzić do zakażenia żywiciela.

Najskuteczniejszą ochroną przeciwko KZM jest szczepionka, którą można aplikować już 12-miesięcznym dzieciom. Jest w pełni bezpieczna, skuteczna i wolna od ryzyka powikłań poszczepiennych. Do przyjęcia ochronnej dawki szczepienia kwalifikuje lekarz, pacjent osiąga pełną ochronę po przyjęciu 3 dawek.

Kampania edukacyjna „Uchroń się przed kleszczowym zapaleniem mózgu, bo nie ma na to lekarstwa” realizowana jest przez Fundację Aby Żyć. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją kampanii objęły: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Główny Inspektorat Sanitarny, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Instytut Matki i Dziecka, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej oraz Polskie Towarzystwo Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej. Patronat medialny pełni TVP3. Akcję aktywnie wspiera Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie.

Fundacja Aby żyć

ul. Mogilska 40

31-546 Kraków

 

KRS: 0000276006

NIP: 675-13-59-851

REGON: 120435736

Adres do korespondencji:

ul. Krasińskiego 1/638

DH Jubilat

31-111 Kraków

 

Kontakt w sprawie kampanii:

kzm@abyzyc.pl

Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego