Tularemia to odkleszczowa choroba zakaźna, groźna dla ludzi i zwierząt. Wywołują ją bakterie Franciscella tularensis, przenoszone przez ugryzienia kleszczy i komarów. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w Ameryce Północnej, zdecydowanie mniej w Europie i Azji, gdzie choroba przebiega łagodniej. Choć aktywność kleszczy przypada na okres wakacyjny, tularemią można zarazić się cały rok – poprzez kontakt ze skórą chorych zwierząt lub spożycie ich mięsa.
Objawy
Objawy choroby najczęściej pojawiają się już po 3-5 dniach od zarażenia, choć okres wylęgania trwa nawet do 3 tygodni. Początkowo wykazuje symptomy dość ogólne, sugerujące grypę.
- Objawy przypominające symptomy grypy: wysoka gorączka, ból mięśni, stawów i głowy, kaszel, osłabienie, utrata apetytu
- Inne objawy: duszność, ból za mostkiem, wymioty, biegunka, bóle brzucha, obrzęk węzłów chłonnych, posocznica, wysypka, zapalenie spojówek
Diagnostyka
Ze względu na złożoność objawów, tularemia nie należy do chorób, które łatwo zdiagnozować. Niepokój lekarzy powinny jednak szczególnie wzbudzić zmiany w płucach i powiększone węzły chłonne. W połączeniu z innymi objawami klinicznymi i wynikami wywiadu, mogą stać się podstawą do postawienia diagnozy. Ze względu na różne drogi zarażenia, każdy może zachorować na tularemię, jednak w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się: rolnicy, myśliwy, pracownicy laboratoriów i masarni.
Jak leczyć?
Tularemię najczęściej leczy się antybiotykami na bazie streptomycyny, choć stosuje się również leki nowszej generacji – zawierające w składzie gentamycynę, doksycyklinę lub fluorochinolony. Najcięższe przypadki choroby wymagają hospitalizacji pacjenta.
http://anxietytreatmethods.com/ativan
http://anxietytreatmethods.com/xanax