Choroby odkleszczowe

Tularemia

Tularemia to odkleszczowa choroba zakaźna, groźna dla ludzi i zwierząt. Wywołują ją bakterie Franciscella tularensis, przenoszone przez ugryzienia kleszczy i komarów. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w Ameryce Północnej, zdecydowanie mniej w Europie i Azji, gdzie choroba przebiega łagodniej. Choć aktywność kleszczy przypada na okres wakacyjny, tularemią można zarazić się cały rok – poprzez kontakt ze skórą chorych zwierząt lub spożycie ich mięsa.

 

Objawy

Objawy choroby najczęściej pojawiają się już po 3-5 dniach od zarażenia, choć okres wylęgania trwa nawet do 3 tygodni. Początkowo wykazuje symptomy dość ogólne, sugerujące grypę.

 

  • Objawy przypominające symptomy grypy: wysoka gorączka, ból mięśni, stawów i głowy, kaszel, osłabienie, utrata apetytu
  • Inne objawy: duszność, ból za mostkiem, wymioty, biegunka, bóle brzucha, obrzęk węzłów chłonnych, posocznica, wysypka, zapalenie spojówek

 

Diagnostyka

Ze względu na złożoność objawów, tularemia nie należy do chorób, które łatwo zdiagnozować. Niepokój lekarzy powinny jednak szczególnie wzbudzić zmiany w płucach i powiększone węzły chłonne. W połączeniu z innymi objawami klinicznymi i wynikami wywiadu, mogą stać się podstawą do postawienia diagnozy. Ze względu na różne drogi zarażenia, każdy może zachorować na tularemię, jednak w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się: rolnicy, myśliwy, pracownicy laboratoriów i masarni.

 

Jak leczyć?

Tularemię najczęściej leczy się antybiotykami na bazie streptomycyny, choć stosuje się również leki nowszej generacji – zawierające w składzie gentamycynę, doksycyklinę lub fluorochinolony. Najcięższe przypadki choroby wymagają hospitalizacji pacjenta.

http://anxietytreatmethods.com/ativan http://anxietytreatmethods.com/xanax

Fundacja Aby żyć

ul. Mogilska 40

31-546 Kraków

 

KRS: 0000276006

NIP: 675-13-59-851

REGON: 120435736

Adres do korespondencji:

ul. Krasińskiego 1/638

DH Jubilat

31-111 Kraków

 

Kontakt w sprawie kampanii:

kzm@abyzyc.pl

Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego