Choroby odkleszczowe

TIBOLA

Rickettsja slovakia i Rickettsia raoultii odpowiadają za chorobę TIBOLA – Tick-Borne Lymphadenitis, nazywana w Hiszpanii również DEBONEL od Dermacentor-Borne Necrosis- Erythema Lymphadenopathy. Nowa propozycja nazwania tej choroby to SENLAT -Scalp Eschar and Neck Lymph Adenopathy.

 

TIBOLA jest riketsjozą opisaną we Francji po raz pierwszy w 1997 roku. Opisano przypadki jej występowania w Hiszpanii, Portugali, Węgrzech, Austrii, Słowacji, Słowenii, Rumunii, Chorwacji i Bułgarii. TIBOLA jest zoonozą przenoszoną przez kleszcza Dermacentor reticulatus, który stosunkowo rzadko atakuje ludzi, a częściej psy. Jeśli jednak atakuje ludzi, to częściej kobiety z długimi włosami. Znajdując się na skórze człowieka, podąża bezbłędnie w kierunku owłosionej skóry głowy. Jego aktywność wyprzedza wiosną aktywność I. ricinus (rozpoczyna żerowanie już w maju).

 

Ukłucie kleszcza pozostaje w związku z powstaniem strupa na głowie i odczynowego powiększenia węzłów chłonnych. Choroba jest w zasadzie łagodna, jednak pozostawia jako skutek ograniczone miejsce bez włosów (alopecia) przez kilka miesięcy lub utrzymujące się osłabienie (astenia).

thebestasthmaremedies.com thebestmusclerelaxers.net

Fundacja Aby żyć

ul. Mogilska 40

31-546 Kraków

 

KRS: 0000276006

NIP: 675-13-59-851

REGON: 120435736

Adres do korespondencji:

ul. Krasińskiego 1/638

DH Jubilat

31-111 Kraków

 

Kontakt w sprawie kampanii:

kzm@abyzyc.pl

Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego