Aktualności

Aktualności

24 Luty, 2017
Szczepionka przeciw KZM produkowana już od 41 lat!

Jak podkreślają eksperci, przyjęcie szczepionki to najskuteczniejsza forma profilaktyki przeciwko tej chorobie.

 

Prof. Joanna Zajkowska, ekspertka naszej kampanii, pracująca w Klinice Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, przypomina, że pierwszą dawkę z cyklu najlepiej przyjąć, zanim kleszcze rozpoczną okres swojej intensywnej aktywności. Ryzyko ugryzienia występuje już wtedy, kiedy termometry pokazują choć kilka stopni powyżej 0!

 

Te niebezpieczne stawonogi mogą zarażać ludzi wieloma groźnymi chorobami, w tym boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu. Choć choroby bywają często mylone, występują między nimi istotne różnice. Jedną z najistotniejszych jest skuteczność profilaktyki- przeciwko boreliozie nie można się zaszczepić, podczas gdy szczepionka przeciw KZM jest produkowana już od 41 lat! Jej skład opracował Austriak, prof. Christian Kunz. To właśnie Austria dziś może się poszczycić najwyższym wskaźnikiem wyszczepialności populacji, sięgającym aż 85%. Przekłada się to na znaczący spadek liczby zachorowań na tę groźną chorobę.

 

W Polsce wciąż nie możemy pochwalić się podobnym wynikiem. Jak przypomina prof. Zajkowska, zaledwie 2% Polaków przyjmuje profilaktyczne szczepionki przeciwko KZM. Tymczasem ta groźna choroba atakuje centralny układ nerwowy i może doprowadzić do porażeń, a nawet śmierci osoby chorującej.

Fundacja Aby żyć

ul. Mogilska 40

31-546 Kraków

 

KRS: 0000276006

NIP: 675-13-59-851

REGON: 120435736

Adres do korespondencji:

ul. Krasińskiego 1/638

DH Jubilat

31-111 Kraków

 

Kontakt w sprawie kampanii:

kzm@abyzyc.pl

Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego