Aktualności

Aktualności

20 Luty, 2017
Szczepienia przeciwko KZM dla dzieci

W jakim wieku można zaszczepić pociechy przeciwko tej groźnej chorobie?

 

Jedną z kwestii, o które najczęściej pytacie w mailach, jest wiek, od którego wolno szczepić dzieci. Odpowiadamy: jak przekonują lekarze, maluchy szczepimy przeciwko KZM już od pierwszego roku życia. Do 16. urodzin należy jednak wybierać szczepionkę w wersji Junior, zawierającą połowę dawki stosowanej w szczepionkach dla dorosłych. Szczepionki przygotowywane są ze szczepów europejskich, jednak wykazują skuteczność przed wszystkimi podtypami wirusa KZM.

 

Kto powinien rozważyć zaszczepienie dziecka przeciwko KZM? W zasadzie każdy maluch może zostać ugryziony przez kleszcza – wbrew obiegowym opiniom, żerują one nie tylko w lasach, ale i w parkach, ogródkach, trawnikach. Małe, ruchliwe dzieci szczególnie trudno upilnować, a to dla nich konsekwencje przebytego KZM są wyjątkowo dotkliwe – jak wyjaśnia ekspertka kampanii, prof. Joanna Zajkowska, po przechorowaniu mali pacjenci mogą mieć problemy z nadpobudliwością i drażliwością.

 

Procedura szczepienia wygląda tak samo, jak w przypadku dorosłych osób – zaszczepić dziecko możemy w każdej prywatnej i państwowej placówce zdrowia. Pierwszym etapem jest wizyta kwalifikacyjna u pediatry, który również zleci odpowiednią szczepionkę i jeśli dana placówka zdrowia nie będzie jej posiadała – wypisze także receptę do samodzielnej realizacji.

 

Pierwszą dawkę szczepionki dziecko może przyjąć w dowolnym momencie, najlepiej jednak zimą – dzięki czemu do wiosny jego organizm zdąży zbudować pełną odporność przeciwko chorobie. Drugą dawkę szczepienia należy podać od 1 do 3 miesięcy później, a trzecią – w zależności od producenta szczepionki – między 5 a 12 miesiącem po drugiej dawce. Cykl wieńczy dawka przypominająca, którą należy przyjąć 3 lata po ostatnim szczepieniu, a później kolejne, w odstępach od 3 do 5 lat.

 

Szczegółowy opis procedury szczepienia można znaleźć tutaj.

Fundacja Aby żyć

ul. Mogilska 40

31-546 Kraków

 

KRS: 0000276006

NIP: 675-13-59-851

REGON: 120435736

Adres do korespondencji:

ul. Krasińskiego 1/638

DH Jubilat

31-111 Kraków

 

Kontakt w sprawie kampanii:

kzm@abyzyc.pl

Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego