Rusz się!

Bądź aktywny

Czyli jaką formę aktywności wybrać i jak się do niej przygotować.

Kiedy rozpoczynamy aktywny tryb życia, mamy najczęściej masę pytań i wątpliwości. Jak przygotować się do treningu? Jaką aktywność fizyczną wybrać, jeśli dotąd jedynym uprawianym przez nas sportem było przełączanie z kanału na kanał telewizyjny? Jak wreszcie utrzymać motywację?

 

Jaką formę aktywności wybrać?

Wszystko zależy od nas. JeÅ›li dotÄ…d unikaliÅ›my aktywnoÅ›ci fizycznej, lepiej zacząć od spokojniejszych form – marszów Å‚agodnie przechodzÄ…cych w biegi, jazdy na rowerze czy rolkach. Przy braku przeciwskazaÅ„ medycznych, warto spróbować swoich siÅ‚ w joggingu. ZupeÅ‚ni debiutanci mogÄ… uprawiać marszobiegi (np. 4 minuty spaceru, 1 minuta biegu, z czasem zmieniajÄ…c proporcje). Nordic walking warto polecić zwÅ‚aszcza osobom starszym – dziÄ™ki stabilnym kijom uÅ‚atwiajÄ… trening i nie obciążajÄ… stawów.

 

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Przeciwwskazaniami do intensywnej aktywnoÅ›ci fizycznej sÄ… przede wszystkim zwyrodnienia narzÄ…dów ruchu, czy niedawno przebyte poważne urazy. W przypadku nadwagi lub chorób przewlekÅ‚ych, przed rozpoczÄ™ciem treningów należy skonsultować siÄ™ z lekarzem. JednÄ… z najbezpieczniejszych form aktywnoÅ›ci sÄ… regularne spacery i nordic walking, które uprawiać mogÄ… praktycznie wszyscy.

 

Co będzie nam potrzebne?

Jeżeli zdecydujemy się na spacery lub jogging, potrzebujemy jedynie wygodnej odzieży i odpowiedniego obuwia. To też najtańsze formy aktywności. W przypadku nordic walking musimy kupić specjalne kije, odpowiednio dobrane do naszego wzrostu i postury. Wybierając rolki lub rower, najlepiej skonsultować się z pracownikiem sklepu ze sprzętem sportowym lub rowerowym. Eksperci podpowiedzą nam, jaki model będzie odpowiadał naszym potrzebom.

 

Bez wzglÄ™du na aktywność, jakÄ… wybierzemy, zadbajmy o to, aby mieć ze sobÄ… butelkÄ™ z wodÄ… mineralnÄ…. Aby torba nie krÄ™powaÅ‚a naszych ruchów, Å›wietnym pomysÅ‚em jest zabranie ze sobÄ… wygodnego plecaka lub praktycznej saszetki, którÄ… można umieÅ›cić na wysokoÅ›ci bioder. PamiÄ™tajmy również, że podczas intensywnego ruchu, szybko zrobi nam siÄ™ gorÄ…co, dlatego należy ubrać siÄ™ „na cebulkÄ™”.

 

Kiedy i jak często trenować?

Zarówno aktywność poranna, jak i wieczorna majÄ… swoje wady i zalety. JeÅ›li zdecydujemy siÄ™ trenować rano, przyspieszymy metabolizm i spalanie tÅ‚uszczu na caÅ‚y dzieÅ„. Poranny trening to również porcja energetyzujÄ…cych endorfin, dziaÅ‚ajÄ…cych skuteczniej niż mocna kawa! W godzinach porannych zazwyczaj mamy także wiÄ™cej energii i ochoty na ćwiczenia. Warto jednak pamiÄ™tać, że ćwiczÄ…c rano, szczególnÄ… uwagÄ™ musimy przywiÄ…zać do rozgrzewki, bo po nocnym odpoczynku Å‚atwiej o kontuzje. Osoby, które dbajÄ… o masÄ™ mięśniowÄ… nie powinny dodatkowo decydować siÄ™ na trening na czczo – spalajÄ… wówczas nie tylko tÅ‚uszcz, ale i mięśnie.

 

Z kolei trening wieczorny polecany jest tym, którzy chcÄ… ograniczyć ilość spożywanych posiÅ‚ków – po ćwiczeniach zazwyczaj obniża siÄ™ apetyt. Wieczorem Å‚atwiej uniknąć kontuzji, a mięśnie charakteryzuje najwiÄ™ksza wytrzymaÅ‚ość (zwÅ‚aszcza miÄ™dzy godzinÄ… 14 a 19).

 

Eksperci nie mają wątpliwości co do zalecanej częstotliwości treningu. Zdecydowanie lepiej trenować trzy razy w tygodniu po godzinie, niż raz w tygodniu decydować się na kilkugodzinne serie ćwiczeń.

 

Jak się rozgrzać przed treningiem i jak go zakończyć?

Bez względu na to, w jakiej porze dnia zdecydujemy się ćwiczyć, zawsze należy zadbać o odpowiednią rozgrzewkę i ćwiczenia wyciszające już po zakończonym treningu. Pozwolą one nam uniknąć niebezpiecznych i bolesnych kontuzji.

 

Trening najlepiej poprzedzić 10-15 minutowÄ… rozgrzewkÄ…. Najlepiej wykonać po kilkanaÅ›cie skrÄ™tów gÅ‚owy, krążeÅ„ ramion, barków i nadgarstków, skrÄ™toskÅ‚onów i skÅ‚onów tuÅ‚owia, krążeÅ„ bioder, kolan i stóp.

 

KoÅ„czÄ…c trening, należy stopniowo zwalniać tempo. Åšwietnym sposobem na wyciszenie organizmu jest spokojny marsz zsynchronizowany z seriÄ… głębokich wdechów i wydechów.

 

Co jeść i pić przed i po treningu?

Przed treningiem warto wybrać produkty o niskim indeksie glikemicznym – dziÄ™ki nim unikniemy wahaÅ„ poziomu glukozy we krwi. Przed porannym treningiem wybierzmy np. kubek jogurtu naturalnego z orzechami i owocami, przed popoÅ‚udniowymi ćwiczeniami – np. kromkÄ™ peÅ‚noziarnistego pieczywa z dżemem. Z kolei po treningu najlepiej siÄ™gnąć po produkty o wysokim indeksie glikemicznym, żeby uzupeÅ‚nić glikogen w mięśniach. Warto wybierać produkty biaÅ‚kowe, ponieważ gwaÅ‚towne przyspieszenie metabolizmu po treningu powoduje wzrost zapotrzebowania na biaÅ‚ko. Szczególnie warte polecenia sÄ… chude miÄ™so, ryby, jajka lub roÅ›liny strÄ…czkowe.

 

Produkty o niskim IG: peÅ‚noziarniste musli, indyk, chleb pumpernikiel, cukinia, papryka, zielone warzywa, marchewka, soczewica, wiÄ™kszość owoców, odtÅ‚uszczony twaróg, mleko sojowe, dziki ryż.

 

Produkty o wysokim IG: biały makaron i ryż, ziemniaki, arbuz, dynia, banan, daktyle, melon, tłuste mleko, pieczywo pszenne, płatki kukurydziane, piwo, pizza, chipsy.

 

JeÅ›li z kolei chodzi o napoje, w czasie treningu najbardziej zalecane jest regularne popijanie niegazowanej wody. Lepiej wybrać wodÄ™ mineralnÄ… niż źródlanÄ…, ponieważ zawiera wiÄ™cej cennych dla organizmu skÅ‚adników. Zdecydowanie odradza siÄ™ spożywanie sÅ‚odkich napojów gazowanych – zarówno przed, jak i w trakcie oraz po treningu.

 

Jak utrzymać motywację?

Zaczynamy trenować z różnych powodów – chcemy schudnąć, lepiej siÄ™ poczuć albo zadbać o zdrowie i kondycjÄ™. Bez wzglÄ™du na przyczyny, motywacja zawsze na poczÄ…tku utrzymuje siÄ™ na wysokim poziomie. Później w plan treningów wkrada siÄ™ monotonia, pada deszcz, mamy zÅ‚y nastrój, jesteÅ›my zbyt zmÄ™czeni, żeby ćwiczyć…

 

Co zrobić, aby motywacja do ćwiczeń utrzymywała się na stale wysokim poziomie?

Przede wszystkim, zadbajmy o to, aby plan naszego dziaÅ‚ania byÅ‚ racjonalny i przemyÅ›lany. Należy dostosować program ćwiczeÅ„ do naszych możliwoÅ›ci czasowych i kondycyjnych. Trening musi być przyjemnoÅ›ciÄ…, a nie przykrym obowiÄ…zkiem! Zadbajmy o to, aby urozmaicać ćwiczenia – np. jeÅ›li biegamy trzy razy w tygodniu, warto dodać do tego jazdÄ™ na rowerze lub trening nordic walking. Podczas biegów, spacerów lub jazdy wybierajmy nowe trasy, odwiedzajmy nieznane dotÄ…d parki i Å›cieżki rowerowe. Åšwietnym rozwiÄ…zaniem jest również trening z partnerem lub przyjacióÅ‚kÄ… – ćwiczenia w duecie zwiÄ™kszÄ… naszÄ… samodyscyplinÄ™.

 

Jak przygotować się do maratonu i triathlonu?

Zarówno maraton, jak i triathlon to prawdziwe wyzwania dla każdego organizmu. Tylko odpowiednie przygotowanie zapewni szczęśliwe dotarcie do mety. Nie wystarczy na tydzieÅ„ przed startem zacząć biegać. Przygotowania należy zacząć już póÅ‚ roku wczeÅ›niej!

  • Skonsultuj siÄ™ z lekarzem. Nie każdy może pozwolić sobie na udziaÅ‚ w maratonie lub triathlonie. Lekarz oceni, czy Twój stan zdrowia nie jest przeszkodÄ…. Najpoważniejszym przeciwwskazaniem sÄ… oczywiÅ›cie choroby serca.
  • DopeÅ‚nij formalnoÅ›ci. Do udziaÅ‚u w maratonie lub triathlonie należy siÄ™ zapisać odpowiednio wczeÅ›niej, ze wzglÄ™du na ograniczonÄ… liczbÄ™ miejsc. UdziaÅ‚ w wydarzeniu najczęściej wiąże siÄ™ z opÅ‚atÄ… od 100 do 200 zÅ‚otych.
  • Regularne treningi. I bez wymówek! JeÅ›li chcesz dotrzeć do mety, musisz rozpocząć intensywne treningi już na sześć miesiÄ™cy przed startem.
  • Zadbaj o odpowiednie menu. Dostarczaj swojemu organizmowi peÅ‚nowartoÅ›ciowych posiÅ‚ków, zrezygnuj z fast foodów, tÅ‚ustych potraw, picia alkoholu i palenia papierosów. W Twojej diecie powinny dominować produkty zÅ‚ożone z wÄ™glowodanów i biaÅ‚kowe.
  • Dbaj o siebie. Åšpij odpowiedniÄ… ilość godzin na dobÄ™ i pamiÄ™taj o codziennej chwili relaksu. Nie zapominaj także o odpowiedniej pielÄ™gnacji skóry podczas treningów oraz wyborze odpowiednich ubraÅ„ i obuwia. Źle dobrane buty wywoÅ‚ujÄ… bolesne otarcia i pÄ™cherze, a odzież – krÄ™puje ruchy.
  • TydzieÅ„ przed godzinÄ… „0” odpoczywaj. Dużo Å›pij, lekko siÄ™ odżywiaj i unikaj eksperymentów kulinarnych.

Fundacja Aby żyć

ul. Mogilska 40

31-546 Kraków

 

KRS: 0000276006

NIP: 675-13-59-851

REGON: 120435736

Adres do korespondencji:

ul. Krasińskiego 1/638

DH Jubilat

31-111 Kraków

 

Kontakt w sprawie kampanii:

kzm@abyzyc.pl

Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego