Aktualności

Aktualności

19 Grudzień, 2016
Rośnie liczba zachorowań na KZM!

Eksperci odnotowują rosnącą liczbę zachorowań, zwłaszcza w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim.

 

Na Warmii i Mazurach liczba chorych na KZM wzrosła trzykrotnie w porównaniu z zeszłym rokiem! Jak przyznaje wojewódzki inspektor sanitarny, Janusz Dzisko, w ostatnich latach odnotowywano malejącą liczbę zachorowań na tę groźną chorobę. Już teraz jednak wiemy, że nie udało się utrzymać tej tendencji, a liczba zachorowań w 2016 roku tylko w województwie warmińsko-mazurskim wyniosła 42.

 

Równie niepokojące dane prezentuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku. Na Podlasiu liczba zachorowań na KZM wzrosła dwukrotnie w porównaniu z rokiem 2015 i wyniosła aż 117!

 

Jak przypominają eksperci, na choroby odkleszczowe, w tym KZM, szczególnie narażone są osoby przebywające na terenach leśnych, ale nie tylko – kleszcze spotkamy również w parkach, ogródkach, trawnikach, a nawet w piwnicach. Co więcej, ze względu na łagodny klimat, ich okres żerowania znacznie się wydłuża, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad profilaktyki. Nie zapominajmy o nich zwłaszcza, jeśli przebywamy na terenach endemicznych.

 

Warto pamiętać o kleszczach także z jeszcze jednego powodu –zima to znakomity czas na rozpoczęcie cyklu szczepień przeciwko KZM. Jeśli przyjmiemy pierwszą dawkę już teraz, do wiosny nasz organizm zdąży się w pełni przygotować do obrony przed groźnym  wirusem!

Fundacja Aby żyć

ul. Mogilska 40

31-546 Kraków

 

KRS: 0000276006

NIP: 675-13-59-851

REGON: 120435736

Adres do korespondencji:

ul. Krasińskiego 1/638

DH Jubilat

31-111 Kraków

 

Kontakt w sprawie kampanii:

kzm@abyzyc.pl

Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego