Aktualności

Aktualności

29 Maj, 2017
Po czym poznasz, że ukąsił cię zarażony kleszcz

Sezon letni to czas największej aktywności kleszczy. Codziennie dziesiątki spanikowanych ludzi zgłasza się do szpitali z przyczepionym do ciała pajęczakiem. Na szczęście nie każde ukąszenie wiąże się z zarażeniem, bo nie każdy osobnik jest nosicielem choroby. Podpowiadamy jak rozpoznać, czy mieliśmy kontakt z zarażonym pasożytem.

Największe populacje kleszczy żyją w lasach, parkach i skwerach. Te małe roztocza działają niepostrzeżenie: przyczepiają się do ciała i bezboleśnie przebijają skórę dzięki wydzielaniu substancji znieczulających. 

Wracając ze spaceru powinniśmy zawsze lustrować ciało - zaleca dr Piotr Kocbach, specjalista chorób zakaźnych. Jeżeli zauważymy kleszcza, należy go niezwłocznie usunąć. Szybka reakcja może uchronić nas przed niektórymi chorobami np. boreliozą – dodaje lekarz. 

Ukąsił Cię Kleszcz? Tutaj przeczytasz jak go bezpiecznie usunąć. 

Niestety usunięcie pajęczaka nie chroni przed kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM), gdyż wirus tej choroby znajduje się w śliniankach zwierzęcia. Do infekcji dochodzi tu z chwilą ukąszenia. 

W Polsce od kilku lat rośnie ryzyko zarażenia się chorobami odkleszczowymi. Obecnie, co trzeci kleszcz jest nosicielem groźnych patogenów. Eksperci zauważają, że zapadalność na KZM jest w Polsce niedoszacowana. Wynika to z faktu, iż często zapalenie mózgu lub opon mózgowych nie jest łączone przez medyków z wirusem. Dzieje się tak zwłaszcza w rejonach Polski, w których choroba ta dotąd nie występowała. 

Tu sprawdzisz, gdzie jest najwięcej kleszczy. 

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie się przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest przyjęcie szczepionki. Pełną ochronę gwarantuje przyjęcie 3 dawek. Później, co 5 lat należy przyjmować szczepienia przypominające. Szczepionki te są wolne od ryzyka powikłań i można bezpiecznie aplikować je już 12-miesięcznym dzieciom. 

Nie można lekceważyć ryzyka i należy uważnie przyglądać się ciału przez okres około dwóch tygodni po ukąszeniu. Symptomem, który bezwzględnie świadczy o chorobie jest tzw. rumień wędrujący – czerwona ruchoma plama na skórze. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do lekarza - zaleca dr Kocbach. Niestety rumień towarzyszy tylko około 30-40% przypadków zakażeń. Inne alarmujące symptomy to złe samopoczucie, bóle stawów, głowy. To również powinno być konsultowane z lekarzem - kończy dr Kocbach. 

Patogeny przenoszone są zarówno przez dorosłe osobniki jak i przez nimfy, które nie są większe niż ziarenko piasku. Z tego powodu bardzo często ofiary kleszczy nie wiążą przykrych objawów chorób z ukąszeniem przez pajęczaka. Planując wakacje powinniśmy oszacować ryzyko zarażenia i podjąć takie kroki, które pozwolą należycie zabezpieczyć się przed groźnymi roztoczami, gdyż skutki chorób, które przenoszą bywają naprawdę straszne. 

Stosując przyspieszony schemat szczepień zdążymy zabezpieczyć się przed KZM jeszcze nim zacznie się wzmożony okres aktywności tych groźnych roztoczy. Należy pamiętać, że po wstrzyknięciu pierwszej dawki, drugą przyjmujemy już po 7-14 dniach. Trzecia dawka dająca 100% odporności może zostać przyjęta po 21 dniach od drugiej dawki lub po 5-12 miesiącach od przyjęcia drugiej dawki (w zależności od rodzaju szczepionki). 

Fundacja Aby żyć

ul. Mogilska 40

31-546 Kraków

 

KRS: 0000276006

NIP: 675-13-59-851

REGON: 120435736

Adres do korespondencji:

ul. Krasińskiego 1/638

DH Jubilat

31-111 Kraków

 

Kontakt w sprawie kampanii:

kzm@abyzyc.pl

Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego