Aktualności

Aktualności

26 Październik, 2016
KZM – kto i gdzie może się zarazić?

Gdzie odnotowujemy największą liczbę zachorowań? Kto najczęściej choruje?

 

Przekonanie, że kleszcze żerują jedynie w lasach i na wsiach, należy włożyć między bajki. Te sprytne stworzenia spotkamy równie często w parkach miejskich, ogródkach, na trawnikach, a nawet…w piwnicach. Co więcej, ze względu na coraz łagodniejszy klimat, kleszcze są niebezpieczne także zimą!

 

Choć występują na terenie całego kraju, największą liczbę osobników zarażonych wirusem KZM odnotowuje się w rejonach: białostockim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. W Polsce od 1970 roku rejestrujemy liczbę zachorowań, która od ponad 20 lat utrzymuje się na poziomie 200-300 przypadków rocznie. Statystyki potwierdzają, jednak że zagrożenie ze strony kleszczy jest coraz większe. Według danych PZH, w 2015 roku od stycznia do końca sierpnia zachorowało 71 osób, a w 2016 roku w analogicznym okresie – aż 125, czyli niemal dwukrotnie więcej!

 

Najczęściej chorują mężczyźni w średnim wieku, między 15 a 50. rokiem życia, w praktyce jednak zagrożeni są wszyscy, którzy spędzają czas na świeżym powietrzu. Jak przyznała nasza kampanijna ekspertka, Marta Supergan-Marwicz, niskie zagrożenie ze strony kleszczy występuje tylko wtedy, kiedy siedzimy w domu przed telewizorem.

 

Nie jesteśmy jednak bezbronni wobec choroby. O skuteczności szczepionki profilaktycznej przeciwko KZM  najlepiej świadczy fakt, że zapadalność na chorobę wśród leśników objętych obowiązkowym szczepieniem, spadła do 0. Niestety, wciąż niewielu Polaków decyduje się zaszczepić, podczas gdy aż 80 proc. Austriaków szczepi się przeciwko tej groźnej chorobie.

 

Nie warto zwlekać z rozpoczęciem cyklu szczepień do wiosny. Eksperci zalecają, by pierwszą dawkę szczepienia przyjąć zimą, drugą – od miesiąca do trzech miesięcy później, a trzecią – zależnie od szczepionki, od 5 do 12 lub od 9 do 12 miesięcy potem. Cykl wieńczą dawki przypominające – pierwsza 3 lata po ostatnim szczepieniu, a następnie co 3-5 lat, niezależnie od szczepionki. Szczegóły dotyczące cyklu szczepień znajdziecie tutaj.

Fundacja Aby żyć

ul. Mogilska 40

31-546 Kraków

 

KRS: 0000276006

NIP: 675-13-59-851

REGON: 120435736

Adres do korespondencji:

ul. Krasińskiego 1/638

DH Jubilat

31-111 Kraków

 

Kontakt w sprawie kampanii:

kzm@abyzyc.pl

Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego