Aktualności

Aktualności

08 Maj, 2017
Kleszcze zagrożeniem dla aktywnych

Fundacja „Aby Żyć” prowadzi kampanię edukacyjną o zagrożeniach wiążących się z mało znaną i nieuleczalną chorobą neurologiczną, jaką jest kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Jedną z grup szczególnie narażonych na ukąszenie przez kleszcza – nosiciela wirusa KZM są osoby aktywnie spędzające czas na świeżym powietrzu, w tym coraz liczniejsza w Polsce społeczność biegaczy amatorów. To właśnie dlatego wsparcia w kolportowaniu wiedzy o KZM udzielili Fundacji „Aby Żyć” organizatorzy 27. Biegu Konstytucji 3 Maja w Warszawie.

 

Do wszystkich uczestników Biegu trafią specjalne ulotki informujące o zagrożeniach związanych z chorobą a także sposobach ustrzeżenia się przed KZM.

 

­- Zdecydowaliśmy się wesprzeć działania edukacyjne Fundacji „Aby żyć”, gdyż amatorzy biegów powinny zdawać sobie sprawę ze wszystkich zagrożeń jakie wiążą się z uprawianiem tego sportu. Ryzyko ukąszenia przez kleszcze na pewno zalicza się do katalogu takich zagrożeń, a o kleszczowym zapaleniu mózgu wciąż wiemy zbyt mało – mówi Marcin Kuriata, organizator 27. Biegu Konstytucji 3 Maja w Warszawie.

 

Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba ośrodkowego układu nerwowego przenoszona przez kleszcze Ixodidae, wywoływana przez wirus RNA z grupy Flaviviridae. KZM jest chorobą sezonową ze względu na aktywność pasożyta w miesiącach kwiecień – październik. Zakażenia u ludzi występują w okresie od kwietnia do listopada, z dwoma szczytami zachorowań: wiosennym (czerwiec, lipiec) i jesiennym (wrzesień, październik). Za szczególnie zagrożone występowaniem choroby uważa się woj. podlaskie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie. Nie istnieje skuteczny lek na kleszczowe zapalenie mózgu, ale od ponad 40 lat na rynku dostępna jest szczepionka przeciwko tej chorobie.

 

Więcej informacji o ryzykach, przebiegu i sposobach zabezpieczenia się przed kleszczowym zapaleniem mózgu można znaleźć na stronie szczepkleszcz.pl.

Fundacja Aby żyć

ul. Mogilska 40

31-546 Kraków

 

KRS: 0000276006

NIP: 675-13-59-851

REGON: 120435736

Adres do korespondencji:

ul. Krasińskiego 1/638

DH Jubilat

31-111 Kraków

 

Kontakt w sprawie kampanii:

kzm@abyzyc.pl

Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego