Ukąsił cię kleszcz? Nie panikuj. Wyjaśniamy jak bezpiecznie pozbyć się niechcianego krwiopijcy.
Eksperci alarmują, że od kilku lat rośnie liczba kleszczy. Pajęczakom sprzyjają łagodne zimy, dzięki którym większość populacji przeżywa do wiosny. Stacje epidemiologiczno-sanitarne odnotowują coraz więcej przypadków zachorowań na choroby przenoszone przez groźne roztocza. Nie trzeba wychodzić do lasu żeby zostać ukąszonym - ostatnio kleszcze pogryzły policjantów w jednym z poznańskich komisariatów.
Skoro tak łatwo można paść ofiarą kleszcza, warto wiedzieć w jaki sposób pozbyć się tego pasożyta. O pomoc można zwrócić się do lekarza. Jednak scenariusz ten oznacza, że najprawdopodobniej będziemy musieli odczekać kilka godzin w kolejce. I to tylko po to, żeby medyk w ciągu kilku sekund zrobił to, co możemy w łatwy sposób wykonać sami.
Na rynku dostępnych jest wiele przyrządów do usuwania kleszczy. Najprostszym z nich jest karta do usuwania kleszczy wyglądem przypominającą kartę płatniczą. Taką kartę wsuwamy pod pajęczaka i delikatnie odciągamy go do góry. Na podobnej zasadzie działa tzw. kleszczołapka, narzędzie uzbrojone w 2 ząbki za pomocą których podważamy kleszcza. Innym urządzeniem jest lasso, którego pętelkę zaciska się wokół kleszcza jak najbliżej skóry. Najbardziej uniwersalnym przyrządem tego typu jest pompka próżniowa za pomocą której można usunąć nie tylko kleszcza, ale również żądło pszczoły. Urządzenie działa na zasadzie podciśnienia i jest proste w obsłudze jak strzykawka.
Czego nie wolno robić?
Pod żadnym pozorem nie usuwaj kleszcza za pomocą paznokci, tłuszczu, czy ciepła. Takie sposoby mogą tylko spowodować, że kleszcz zwymiotuje krew, którą już zassał. W ten sposób zwiększysz tylko ryzyko przeniesienia drobnoustrojów chorobotwórczych.
Jak usunąć kleszcza?
Najlepszym i niezawodnym przyrządem do usuwania kleszczy, które znajduje się w prawie każdym domu jest pinceta. Całą procedurę usunięcia można zawrzeć w 5 krokach:
1. Złap kleszcza za głowę, jak najbliżej powierzchni skóry.
2. Zdecydowanie i równomiernie wyciągnij kleszcza. Nie wykonuj żadnych ruchów skrętnych, gdyż mogą one spowodować pozostanie części roztocza w skórze. W sytuacji, gdy jego głowa pozostanie w ranie, spróbuj złapać i wyciągnąć samą głowę czystą pincetą. Nie rozdrapuj za wszelką cenę rany, lepiej pozwól jej się zagoić.
3. Po usunięciu pajęczaka dokładnie zdezynfekuj miejsce ukąszenia oraz dłonie, najlepiej jakimś środkiem antyseptycznym lub alkoholem.
4. Pozbądź się kleszcza np. poprzez spłukanie go w toalecie. Wcześniej możesz go zmiażdżyć, tylko pamiętaj nigdy nie rób tego gołymi palcami.
5. Obserwuj swoje ciało. Jeśli po kilku dniach lub tygodniach od usunięcia kleszcza wystąpi wysypka lub gorączka, skontaktuj się z lekarzem i poinformuj go, że zostałeś wcześniej ukąszony.
Pamiętajmy, że szybkie usunięcie kleszcza może uchronić przed boreliozą, ale niestety nie gwarantuje nam ochrony przed kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM), gdyż wirus tej choroby znajduje się w śliniankach zwierzęcia. Do zarażenia dochodzi z chwilą ukąszenia. Na szczęście przed KZM można się zabezpieczyć za pomocą szczepionki. Pełną ochronę gwarantuje przyjęcie 3 dawek, później co 5 lat należy przyjmować szczepienia przypominające. Szczepionki te są bardzo bezpieczne i wolne od ryzyka powikłań poszczepiennych, można je aplikować już 12-miesięcznym dzieciom.
Osoby, które chcą zapewnić sobie ochronę przed KZM jeszcze przed wakacjami mogą zdecydować się na przyspieszony schemat szczepień. Po przyjęciu pierwszej dawki, drugą należy przyjąć po 7-14 dniach. Ostatnia trzecia powinna zostać wstrzyknięta od 5 do 12 m-cy po 2 dawce, lub 21 dni po drugiej dawce (w zależności od szczepionki).