Bądź aktywny

Gdzie się wybrać w wolnym czasie.

Najlepsze ścieżki rowerowe i spacerowe, najpiękniejsze parki, najciekawsze miejsca do spędzania aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu – wybrane specjalnie dla Was!

 

Pamiętajcie, że aby móc z nich w pełni korzystać i nie obawiać się groźnego kleszczowego zapalenia mózgu, należy zaszczepić się przeciwko tej niebezpiecznej chorobie!

Województwo mazowieckie

Szlak rowerowy wokół Góry Kalwarii – trasa o długości 54 km, która rozpoczyna się pod Ratuszem miejskim w Górze Kalwarii z XIX wieku, a następnie biegnie przez Wólkę Dworską, Moczydłów, Kąty i Czaplin. Rowerzyści na trasie zobaczą m.in. ślady dawnych fortyfikacji, kapliczki, cmentarze wojenne i dwór klasycystyczny w Czaplinie.

 

Park Ujazdowski w Warszawie – położony w centrum miasta park stanowi jedną z wizytówek stolicy. Na tle innych parków miejskich wyróżniają go zadbane ogrody, układ wodny z kaskadą i stawem oraz pomnik Ignacego Paderewskiego. Park chętnie odwiedzany przez dzieci – ze względu na nowoczesny park zabaw oraz dorosłych – jego wygodne alejki znakomicie pełnią rolę trasy spaceru lub joggingu.

 

Stary Ogród w Radomiu – najstarszy park w mieście i zarazem jeden z najstarszych parków publicznych w Polsce. Zaprojektowany w XIX wieku w stylu angielskim, do dziś wyróżnia się oryginalnością oraz ciekawą roślinnością. Jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców Radomia.

 

Puszcza Kampinoska – leżący na północny- zachód od Warszawy kompleks leśny powstał jeszcze w XV wieku. Dziś to ceniona w całej Europie ostoja ptaków (m.in. bielik, żuraw, czapla) i zwierząt (m.in. łoś, ryś, jeleń). Przez wielbicieli aktywnego wypoczynku lubiana za wyjątkową, górską atmosferę. Rowerzyści mogą tu ćwiczyć pokonywanie przewyższeń, ze względu na specyficzną, unikalną dla Mazowsza rzeźbę terenu. Przez Puszczę Kampinoską biegną liczne szlaki piesze i rowerowe, m.in. Kampinoski Szlak Rowerowy o łącznej długości 144,5 km. Sama trasa jest dobrze oznaczona, a biegnie wzdłuż wygodnych dróg gruntowych i asfaltowych.

 

Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego – położony w południowej części Warszawy to jedno z ulubionych miejsc aktywnego odpoczynku mieszkańców stolicy, którzy chętnie w nim biegają, spacerują i jeżdżą na rowerach. Las Kabacki może poszczycić się bogatą fauną i florą (m.in. sarny, dziki, borsuki, pustułka i gil) oraz malowniczą wysoką skarpą nad doliną Wisły.

Województwo zachodniopomorskie

Park im. Jana Kasprowicza w Szczecinie – największy park miejski w Szczecinie, założony w 1900 roku. Wizyta w parku to nie tylko świetny pomysł na aktywny wypoczynek, ale i szansa na zobaczenie rzadko spotykanych w naszym kraju gatunków drzew, jak np. sosna Jeffreya, czy topola chińska. Na terenie parku odkryto również ślady germańskiej osady, zamieszkujących te ziemie od III w.p.n.e. do I w. n.e.

 

Park im. Książąt Pomorskich w Koszalinie – zabytkowy park, ciągnący się przez centrum miasta. Jego powstanie datuje się jeszcze na XVII wiek, dzięki czemu do dziś może poszczycić się najstarszymi drzewami w mieście, w tym klonem jawor – jedyną pozostałością po przyzamkowym ogrodzie.

 

Park im. Stefana Żeromskiego w Kołobrzegu – park rozciągnięty na zadrzewionych wydmach, ciągnie się wzdłuż wybrzeża morskiego. Park posiada sieć alejek spacerowych oraz ścieżkę zdrowia z przyrządami do ćwiczeń. Według badań, to właśnie w tym parku aerozol morski wykazuje najlepsze właściwości lecznicze.

 

Centrum Nordic Walking Barlinek – nazywana Europejską Stolicą Nordic Walking niewielka gmina Barlinek, oferuje swoim gościom nie tylko profesjonalne szlaki do uprawiania nordic walking, ale też trasy rowerowe, szkolenia dla początkujących i zaawansowanych oraz wypożyczalnię sprzętu.

Województwo pomorskie

Park Oliwski im. Adama Mickiewicza w Gdańsku – zabytkowy park, którego historia sięga XV wieku. Początkowo należący do klasztoru cystersów, był chętnie odwiedzany przez samego biskupa Ignacego Krasickiego. Po wojnie zsekularyzowany i wpisany na listę zabytków miasta. Odwiedzający mogą spacerować malowniczymi alejkami i podziwiać rzadkie alpejskie rośliny, sprowadzone do Gdańska jeszcze przed II wojną światową.

 

Klify Orłowskie – to stromy brzeg morski, położony zaledwie dwa kilometry od ścisłego centrum Gdyni. Klify Orłowskie przyciągają spacerowiczów i rowerzystów również ze względu na porastający je gęsty las i wyjątkową roślinność oraz piękny widok na port w Gdyni i plażę.

 

Wzgórze Pachołek – to wzniesienie o wysokości nieco ponad 100 m.n.p.m., znajdujące się w gdańskiej Oliwie. Z wysokiej na 15 m stalowej platformy widokowej, rozpościera się widok na Zatokę Gdańską i całą okolicę. Wzgórze Pachołek to znakomite miejsce na rodzinny spacer lub jogging w malowniczej okolicy, z doskonałym dojazdem z centrum miasta.

 

Trasy rowerowe Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego – to szlaki dla rowerzystów o zróżnicowanej trudności, biegnące aż po Lębork. Z Gdańska do Sopotu, wzdłuż plaży ciągnie się najbardziej uczęszczana trasa rowerowa w Polsce, ale popularnością mieszkańców Gdańska cieszy się również Bulwar Nadmorski i Pas Nadmorski. Zaawansowani rowerzyści chętnie wjeżdżają na Wzgórze Pachołek, a wkrótce zostanie otwarty dla nich wymagający dużej wytrzymałości tor crossowy.

 

Turystyczny Szlak Północnych Kaszub – trasa rowerowa o długości 133 km, biegnąca przez najbardziej malownicze zakątki województw puckiego i wejherowskiego. Jej najpiękniejszy odcinek jest wytyczony wzdłuż Mierzei Helskiej, skąd rozciąga się piękny widok na Zatokę Pucką.

 

Centrum Nordic Walking w powiecie kartuskim – ponad 190 km przyciąga turystów z całej Polski. 21 tras o różnej skali trudności i długości rozciągają się przez malownicze Kaszuby, prezentując najpiękniejsze zakątki regionu.

Województwo warmińsko-mazurskie

Park Centralny w Olsztynie – nazywany „zieloną wizytówką w centrum miasta” park został zaprojektowany w stylu angielskim. Znajdują się w nim trasy spacerowe i rowerowe, nowoczesna fontanna, a nawet przystań kajaków.

 

Szlak rowerowy Olsztyn- Babięta – czarny szlak rowerowy o długości 62 km, łączący stolicę województwa z Krainą Wielkich Jezior Mazurskich. Rowerzyści mogą po drodze podziwiać m.in. neogotycki kościół z XIX wieku, zabytkowe przydrożne kapliczki, XIX-wieczny akwedukt, czy młyn wodny z XVIII wieku.

 

„Błękitny szlak”- szlak pieszy o długości niespełna 5 km. Spora część trasy przebiega wzdłuż Jeziora Długiego, a z pomostu widokowego w okolicach Jakubowa, piesi mogą podziwiać malowniczy przełom rzeki Łyny.

Województwo podlaskie

Park Centralny w Białymstoku – park rozciągający się w centrum miasta, powstały w miejscu zniszczonego przez hitlerowców cmentarza żydowskiego. Na terenie parku znajduje się m.in. ekologiczny rekreacyjny plac zabaw dla dzieci oraz Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej.

 

Szlak Rowerowy „Kraina Otwartych Okiennic” – szlak łączący trzy wioski o wyjątkowej, tradycyjnej architekturze. Rowerzyści mogą podziwiać na trasie drewniane domy z kolorowymi okiennicami, zabytkowe cerkwie oraz malownicze krajobrazy.

 

Rezerwaty Puszczy Knyszyńskiej – szlak rowerowy o długości 55 km, ciągnący się od Sokółki przez rezerwaty Puszczy Knyszyńskiej – m.in. Wilczą Jamę, Kozłowy Ług i Wysokie Laski, gdzie szczególną atrakcję stanowią formy polodowcowe.

Województwo lubelskie

Zalew Zemborzycki – ulubione miejsce rekreacji mieszkańców Lublina. Nad malowniczym zalewem można spacerować, biegać i jeździć rowerem. Szczególnie atrakcyjny dla turystów jest spacer urokliwą aleją kasztanową i odwiedziny w dawnym budynku winiarni.

 

Trasa Kazimierz Dolny- Kraśnik – szlak rowerowy, biegnący od malowniczego Kazimierza Dolnego, przez Kazimierski Park Krajobrazowy, dolinę Wisły w okolicy miejscowości Józef, dolinę Wyżnicy, aż po Kraśnik. Trasa ma długość 108 km i jest uznawana za średnio trudną.

 

Trasa Janów Podlaski-Włodawa – trasa biegnąca wzdłuż rzeki Bug – jednej z największych, nieuregulowanych rzek, które zachowały swój naturalny charakter. Na trasie podziwiać można nie tylko malownicze krajobrazy, ale ślady przeplatających się na tym terenie różnych religii i kultur – m.in. świątynie katolickie i prawosławne.

Województwo podkarpackie

Rezerwat przyrody Lisia Góra – jedyny w mieście rezerwat o powierzchni ponad ośmiu hektarów znajduje się w zachodniej części Rzeszowa. Znakomite miejsce na pieszą lub rowerową wycieczkę, lubiane również przez biegaczy. Na terenie rezerwatu znajdują się potężne okazy dębów i grabów oraz rzadkie gatunki roślin.

 

Trasa rowerowa po fortach Twierdzy Przemyśl – idealna propozycja dla miłośników rowerowych wycieczek i historii wojskowości. Trasa o długości ponad 40 km ciągnie się od Przemyśla, przez okoliczne wsie. Po drodze rowerzyści mogą zobaczyć ślady dawnych fortyfikacji – m.in. Fort „Grochowce”, zbudowany w XIX wieku czy Fort „Łuczyce” z czasów I wojny światowej.

 

Szlak Doliną Wisłoka – trasa rowerowa o długości 35 km, ciągnąca się od Rymanowa do Bartoszowa. Rowerzyści po drodze mogą zobaczyć murowaną cerkiew z XIX wieku, klasztor felicjanek, folwark oraz „Skałki”, czyli malowniczy przełom Wisłoka, uznawany za jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w kraju.

Województwo małopolskie

Park Krakowski – jeden z najbardziej lubianych przez mieszkańców Krakowa parków został założony pod koniec XIX wieku. Z przedwojennej zabudowy pozostała już tylko sadzawka, ale wzdłuż tras, po których można biegać i spacerować, znajdują się abstrakcyjne rzeźby plenerowe.

 

Trasa „Duża pętla, czyli widokowy zawrót głowy” – trasa rowerowa o długości 44 km, biegnąca od Ciężkowic. Rowerzyści w przeciągu ok. 3,5 godziny mogą zobaczyć malownicze okoliczne wsie, zabytkowe kapliczki i kościoły oraz dorzecze rzeki Biała.

 

Park Jordana w Krakowie – jeden z najpopularniejszych parków miejskich w stolicy Małopolski. Powstał na przełomie XIX i XX wieku, stając się wzorem dla parków powstających w innych miastach – nazywano je „ogrodami jordanowskimi”. Wzdłuż alejek rozmieszczone są popiersia wybitnych Polaków, m.in. Mikołaja Kopernika i Jana Długosza. Na terenie parku znajdują się miasteczko rowerowe, boiska do gier zespołowych, a nawet górka do jazdy na sankach w zimę.

Województwo śląskie

Park im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach – największy park w stolicy województwa śląskiego. Powstał pod koniec XIX wieku w duchu ogrodu angielskiego. Na jego terenie znajduje się jedyna w Polsce wieża spadochronowa, bulodrom do gry w petankę (francuska gra zręcznościowa) oraz zimowy tor saneczkowy i narciarski.

 

Trasy rowerowe Jury – trasy rowerowe o różnej długości (od 15 do 115 km) i różnej skali trudności. Rowerzyści nie tylko pokonują wyznaczone szlaki, ale mają też okazję podziwiać malownicze krajobrazy Jury i pozostałości dawnych zamków obronnych. Szczególnie urokliwa jest trasa nr 2, ciągnąca się od Złotego Potoku, przez Juliankę i Lelów.

Województwo opolskie

Park miejski w Strzelcach Opolskich – znakomita propozycja dla wielbicieli jazdy na rowerze. Mieszkańcy miasta cenią go za zadbaną roślinność, opisane gatunki drzew oraz urokliwe oczka wodne. W parku znajdują się też ścieżki spacerowe i rowerowe, park zabaw dla dzieci oraz ruiny dawnego zamku.

 

Parki miejski w Kluczborku – park o powierzchni 22 ha, który płynnie przechodzi w las. Mieszkańcy miasta chętnie w nim spacerują, biegają i jeżdżą na rowerze. Jego wizytówką stała się niedawno wyremontowana fontanna.

Województwo dolnośląskie

Park Południowy we Wrocławiu – jeden z najpiękniejszych zakątków miasta, rozległy park z pomnikiem Fryderyka Chopina i oczkiem wodnym. Idealne miejsce na rodzinne spacery, jazdę na rowerze, nordic walking lub jogging, z dala od zgiełku centrum.

 

Park Szczytnicki – największy park w stolicy Dolnego Śląska, płynnie łączący się z kompleksem wokół zabytkowej Hali Stulecia. Na jego terenie znajduje się powstały ponad 100 lat temu Ogród Japoński – jedno z nielicznych miejsc w Europie, gdzie można zobaczyć rosnącą roślinność japońską.

 

Trasa rowerowa „Perła Zachodu” – trasa rowerowa o niskiej skali trudności, w sam raz także dla początkujących rowerzystów. Na trasie około 10 km, rowerzyści mogą zobaczyć m.in. Jezioro Modre, Gościniec „Perła Zachodu” oraz Wzgórze Krzywoustego z wieżą widokową „Grzybek”. Trasa ma swój początek i koniec w Jeleniej Górze.

Województwo wielkopolskie

Park miejski przy placu Kościuszki w Lesznie – jest kontynuatorem parku Leszczyńskich, powstałego jeszcze w XVIII wieku, w konwencji parku włoskiego. Park miejski przy placu Kościuszki może poszczycić się bogatą fauną i florą. Na jego terenie znajdują się m.in. dęby czerwone, metasekwoja chińska i klon srebrzysty. W dwóch stawach żyją kaczki krzyżówki i łabędzie nieme, sprowadzone z Anglii w XVIII wieku.

 

Cysterski szlak rowerowy – to trasa o długości blisko 150 km, wiodąca z Poznania, przez inne miejscowości województwa wielkopolskiego. Szlak biegnie przez teren Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka oraz urokliwe okolice Wągrowca. Rowerzyści mogą też zobaczyć na trasie liczne zabytki związane z zakonem cystersów.

 

Park Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – jeden z najpiękniejszych poznańskich parków, powstały w 1905 roku. Na jego terenie rośnie niezwykle rzadka roślina – leszczyna turecka – o obwodzie pnia do 200 cm. Idealne miejsce na rodzinny spacer lub poranny jogging.

Województwo lubuskie

Sulęcin – nie bez przyczyny nazywany Rowerową Stolicą Polski. Niewielka gmina dysponuje aż 360 km tras rowerowych, które różnią się długością i skalą trudności. Co roku w Sulęcinie odbywa się Międzynarodowy Zjazd Cyklistów.

 

Park Tysiąclecia w Zielonej Górze – jeden z najpiękniejszych parków w stolicy województwa, wyróżniający się bogatą fauną i florą. Szerokie alejki znakomicie sprawdzają się jako trasy do biegania i spacerów, a pod koniec lat 90. do użytku oddano skatepark oraz plac zabaw dla dzieci.

 

Park Piastowski w Zielonej Górze – ze względu na przylegający do niego Las Piastowski, stał się jednym z ulubionych tras rowerowych mieszkańców miasta. Powstały w latach 1902-1904 park, może poszczycić się ponad 100 gatunków drzew i licznymi pomnikami przyrody

Województwo kujawsko-pomorskie

Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu – jeden z najstarszych parków miejskich w Polsce, od 1997 roku znajduje się na liście zabytków. Park może poszczycić się bogatą fauną i florą, ciekawym ukształtowaniem terenu, a także licznymi atrakcjami dla osób ceniących aktywny wypoczynek. Do ich dyspozycji zostały oddane: tor saneczkowy, boisko sportowe, siłownię zewnętrzną i place zabaw dla najmłodszych.

 

Park Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – najstarszy parki w mieście, umiejscowiony w ścisłym centrum. Mimo niewielkich rozmiarów, na jego terenie rosną liczne gatunki roślin, a mieszkańcy miasta lubią w nim spacerować i biegać.

 

Szlak rowerowy „Do Piekiełka nad Brdą” – żółty szlak rowerowy o długości 25 km, z widokiem na malownicze krajobrazy pól, lasów i zbiorników wodnych, m.in. jezior Miały i Gwiazda. Na trasie rowerzyści mogą zobaczyć zabytkowe figurki świętych i „Piekiełko” – czyli ostry przełom rzeki Brdy.

Województwo świętokrzyskie

Trasa rowerowa „Dziki Zachód” – trasa o długości 2, 5 km, biegnąca wzdłuż „zielonych płuc” Kielc. Rowerzyści zobaczą las koło Chęcińsko- Kieleckiego Parku Krajobrazowego oraz szereg atrakcyjny rekreacyjnych, oferowanych przez miasto.

 

Trasa rowerowa „Żeromszczyzna” – trasa o długości niespełna 15 km, biegnąca od Ciekotów, śladami pisarza Stefana Żeromskiego. Rowerzyści będą mogli zobaczyć m.in. wieś, w której urodził się i spędził dzieciństwo ten wybitny polski pisarz.

 

Park miejski im. Stanisława Staszica w Kielcach – jeden z najstarszych parków w Polsce, o łącznej powierzchni prawie ośmiu hektarów. W znajdującej się na jego terenie ptaszarni można spotkać wiele rzadko spotykanych gatunków ptaków oraz ponad 1300 drzew i kwiatów. Przez park przechodzą szlaki spacerowe (zielony i niebieski) oraz czerwony szlak turystyczny.

Województwo łódzkie

Park Miejski przy ulicy Leczniczej w Łodzi – pierwszy park miejski powstały po wojnie, wyróżniający się bogatą szatą roślinną (m.in. wiśnia japońska, lipa szerokolistna). Na jego terenie znajdują się szerokie alejki z parterami kwiatowymi i place zabaw dla dzieci. Jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Łodzi do odpoczynku na świeżym powietrzu.

 

Park im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Łodzi – powstały na początku XX wieku park o powierzchni niemal 40 hektarów. Wyróżnia się nie tylko zróżnicowanym drzewostanem, ale i atrakcyjną ofertą dla aktywnych osób. Do ich dyspozycji oddano korty tenisowe oraz tory rowerowe.

 

Trasa rowerowa Łódź – Nowosolna – trasa zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Szlak długości dziewięciu km rozpoczyna się w centrum Łodzi i prowadzi wzdłuż wsi przyłączanych do miasta po II wojnie światowej. W okolicach Nowosolnej szczególnie warty uwagi jest obszar rzeźby polodowcowej oraz malownicze laski brzozowe.

Fundacja Aby żyć

ul. Mogilska 40

31-546 Kraków

 

KRS: 0000276006

NIP: 675-13-59-851

REGON: 120435736

Adres do korespondencji:

ul. Krasińskiego 1/638

DH Jubilat

31-111 Kraków

 

Kontakt w sprawie kampanii:

kzm@abyzyc.pl

Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego