Choroby odkleszczowe

Babeszjoza

Babeszjoza znana jest także pod nazwą malaria północy, ze względu na występowanie podobnych objawów, jak w tej afrykańskiej chorobie pasożytniczej. Babeszjozy nie przenoszą jednak komary, a kleszcze – w ich gruczołach ślinowych zamieszkują pierwotniaki z rodzaju Babesia, wywołujące chorobę. Babeszjoza często towarzyszy boreliozie, a jej trafna diagnoza jest szczególnie istotna. Bez wyleczenie malarii północy, nie uda się wyleczyć boreliozy u pacjenta. Babeszjoza jest chorobą rzadko występującą u ludzi, jednak liczba odnotowywanych zachorowań stale rośnie w USA i Europie. Pojawiły się także pojedyncze zachorowania w Chinach, Egipcie i Meksyku.

 

Objawy

Babeszjoza najczęściej ma przebieg bezobjawowy lub przypomina łagodne przeziębienie. W przypadku przebiegu objawowego, symptomy pojawiają się po okresie wylęgania choroby (do około czterech tygodni od ugryzienia).

 

  • Objawy przypominające symptomy grypy: wysoka gorączka, dreszcze, złe samopoczucie, utrata apetytu, bóle głowy, mięśni i kości, osłabienie, potliwość
  • Inne objawy: bóle brzucha, nudności, wymioty, powiększenie wątroby i śledziony, żółtaczka, ostra niewydolność nerek, ostra niewydolność oddechowa

 

Diagnostyka

W przypadku osób chorych, badanie mikroskopijne krwi pozwala wykryć obecność pierwotniaków. Morfologia krwi z kolei wskazuje na niedokrwistość, leukopenię i małopłytkowość, a test immunofluorescencji – na obecność przeciwciał klasy IgG. Aby zdiagnozować babeszjozę, śladom pierwotniaka musi towarzyszyć spektrum objawów klinicznych.

 

Jak leczyć?

Terapia polega na podawaniu pacjentom leków przeciwmalarycznych (przeciwpierwotniakowych), takich jak chinina czy atowakwon. Ich działanie często wspierają antybiotyki na bazie klindamycyny i azytromycyny). W skrajnych przypadkach osoba chora może wymagać nawet przetoczenia krwi. Bezobjawowi pacjenci zazwyczaj nie są poddawani leczeniu.

sleeping pills uk zopiclone

Fundacja Aby żyć

ul. Mogilska 40

31-546 Kraków

 

KRS: 0000276006

NIP: 675-13-59-851

REGON: 120435736

Adres do korespondencji:

ul. Krasińskiego 1/638

DH Jubilat

31-111 Kraków

 

Kontakt w sprawie kampanii:

kzm@abyzyc.pl

Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego